BOJ S PORUCHAMI PŘÍJMU POTRAVY – CO JE NORMÁLNÍ?

Pokud jste se někdy léčili s poruchami příjmu potravy, tak na 99,9% procent vám někdo řekl: „že se prostě zase normálně najíš.“

Jen že co je normální? Znamená to, že až sníte polívku, svíčkovou s pěti a dva kusy bábovky k tomu, budete zase „normálně jíst?“ Budete „normální,“ když si půl hodiny po tom, co jste jedli, dáte něco dalšího? Nebo až nebudete celý den nic jíst a pak se večer najíte k prasknutí?

Výsledek obrázku pro normal meme

Znamená jíst normálně jíst zdravě? Většina psychologů vám řekne, že jíst normálně znamená jíst všechno, včetně bílých rohlíků, knedlíků, pizzy a čokolády. Najíst se ve školní jídelně, restauraci, s přáteli a dát si i to, co jste si předem nenaplánovali. Nenajíst se málo, ale ani se nepřejíst, i když občas se přejíst normální je. Sníst pár křupek, a ne celý pytlík. Normální je nepočítat si kalorie a nemyslet na jídlo 24/7.

Tohle všechno je asi pravda. Ale já vím, že se třeba nikdy nedokážu najíst ve školní jídelně (protože už jsem pár let ze střední, sad story), protože prostě hrozně moc věcí nejím a jíst nikdy nebudu, ne protože, že nejsou zdravé, veganské, fat-free, sugar-free, no carbs nebo high-fibre, ale protože mi prostě nechutnají. Nikdy nebudu jíst houby, i když je normální lidi jedí. Nebudu jíst řízky, protože i když jsou možná dobrý, to, jak blbě mi to té smažené bombě je, mi za to nestojí. A zase si neumím představit život bez čokolády, protože prostě…Milka ♥ ♥ ♥

Výsledek obrázku pro chocolate meme

Daleko důležitější je srovnat si to v hlavě a vědět, že jíst musíme. Měli bychom jíst to, co prospívá našemu tělu (to znamená výživně, pestře a dostatečně) i naší psychice (nepřejídat se, nehladovět, neomezovat se, dát si to, na co máte chuť). Najít si styl stravování, který vám vyhovuje – DIETA je big no-no!! Neznamená to, že musíte jíst maso jenom proto, že je to normální. Nemusíte jíst ani řízek nebo hranolky s kečupem, protože pro většinu lidí to normální je. Jistě ale vašemu tělu nevyhovuje hladovět, i když vaší anorektické dušičce by se to velice líbilo. Nevyhovují mu ani nárazové nálože jídla, z kterých spíše než užitek, bude mít vaše tělo dost velký problém. A rozhodně mu nevyhovuje jídla zvracet.

Výsledek obrázku pro what is normal eating meme

Pokud máte anorexii, bude pro vás normální nejíst nic nebo jíst jen určitý omezený počet kalorií. Bulimička zase vnímá jako normální jet do obchodu, nakoupit hromady jídla (a hromady myslím doslova), sníst je a vyzvracet. A ten, kdo se přejídá zase bude považovat za normální celý den nic nejíst, pak se přejíst, mít výčitky a druhý den zase hladovět. Ve své hlavě ale všechny víme, že „normální,“ to není.

Tak že kdo vlastně o sobě může říct, že jí normálně? Asi nikdo.

Nenechte se odradit, pokračujte v boji se svou poruchou příjmu potravy a berte každý malý krok jako obrovský úspěch.

Další příspěvky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *