Proč nenávidíme svoje tělo?

Napadlo vás někdy, proč je tak hrozně jednoduché myslet si, že se někomu nelíbíte, že vás nemá někdo rád, že je na vás všechno špatně, jste ošklivá a k ničemu? A když vám naopak někdo zalichotí, nejdřív se zasmějete, potom naštvete, že si z vás dělá srandu a nakonec začnete přemýšlet, co by zrovna na vás bylo hezkého?

Asi není úplně správné vinit za všechny naše problémy společnost (protože společnost jsme my všichni, že jo), ale určitý podíl na zkreslených představách o tom, jak bychom měli vypadat, co bychom měli dělat a jak bychom se měli oblékat, chovat a cítit do jisté míry má. Stačí se jen podívat na jakoukoli sociální síť a nechytit z toho depresi, nebo aspoň nezačít zpochybňovat to, jak vypadáte, je poměrně nadlidský úkol.

Důležité je si ale uvědomit, že všechno má jen takovou moc, jakou tomu dáme. Když věříme, že všechno na našem životě, našem těle i na nás jako takových je špatně, tak i z té nejmenší prkotiny můžeme udělat životně důležitý a naprosto neřešitelný problém.

Proč ale vlastně nenávidíme svoje tělo a to, jak vypadáme? 

Image result for body positivity

#1 – Protože naši krásu určuje někdo jiný 

Když se čtrnáctiletá holka vzhlédne v Kylie Jenner, těžko jí vysvětlíte, že bez statisíců dolarů, diet a plastik takový zadek nezíská, i kdyby se klidně udřepovala do bezvědomí. Když někdy před rokem začalo šílenství obřích zadků a našpulených rtů, stal se Instagram takovým domovem Kardashianových klonů. Takové “trendy” byly a budou, ale důležité je si uvědomit, že to je jen něco dočasného, co za pár měsíců lidi přestane bavit a přijde zase něco jiného. Stejně jako v módě, v hudbě, na internetu i sportu. Jeden měsíc všichni hopsají na zumbu ve španělských rytmech, podruhé fotí selfíčka s shakerem a pushup džínama ve fitku a nakonec propadnou crossfitovému šílenství. Jasně, je super vyzkoušet různé sporty, styly stravování, líčení, oblečení, kluky. Ale nenechte se strhnout tím davovým šílenstvím a myslet si, že když neděláte to, co všichni ostatní, tak jste špatní nebo méněcenní. Naopak, to že zůstáváte sami sebou i když ostatní jdou jako ovečky od jednoho trendu ke druhému, vás posouvá blíž k tomu, být sama se sebou spokojená. Možná kdybychom dělali víc věcí srdcem a ne proto, abychom se někomu vyrovnali nebo napodobili jeho zdánlivě dokonalý život, nebylo by teď všude kolem tolik “one-time” bikini fitnessek, rádoby výživových poradců a trenérů a nešťastných holek zkoušející každou novou “zaručenou” dietu jak zhubnout 20kg za 3 dny.

#2 – Protože tě musí mít nejdřív někdo rád, abys mohla mít ráda sama sebe  

Bullshit. Když se s vámi rozejde kluk, je asi přirozené cítit se nějakou dobu pod psa, dávat všechno za vinu sama sobě a důvody rozchodu vidět v tom, že jste ošklivá a tlustá. Ale všechno má svoje hranice.

Když vás kluk odmítne, bolí to. Když vám někdo řekne, že nejste dost hezká, dost hubená nebo dost chytrá, bolí to.

Můžete mít toho nejbáječnějšího přítele pod sluncem, který vám bude denně dělat snídaně do postele, psát romantické vzkazy, obden nosit tucty rudých růží a přede všemi mluvit o tom, jak hrozně krásná jste a jak moc vás miluje, ale pokud vy sama nevěříte tomu, že jste skvělá, úžasná, krásná i se svými chybami, a že takového prince si zaslouží každá z nás, pak se chudák kluk může pro vás třeba roztrhnout, ale vy se stejně nebudete cítit dost dobrá.

Jedna z věcí, která se mi osvědčila na ta obobí, kdy mám pocit, že jsem nejošlivější, nejtlustší a nejblbější holka na planetě (every day) je přestat tohle na chvíli řešit. Prostě se úplně odpoutat od toho, že se vám na vás nelíbí milion věcí a další dva miliony věcí byste změnili. Vypněte instagram, google, nesledujte životy jiných, ale zaměřte se jen na ten svůj. Zapomeňte na chvíli na ten virtuální “dokonalej” svět a věnujte se sobě. Dělejte co vás baví a věnujte se tomu – čtěte, vzdělávejte se, tancujte, cvičte, pište román, skládejte písničky, choďtě běhat. Prostě dělejte něco, v čem chcete být dobrá a makejte na sobě. S roustoucím pocitem úspěchu v něčem, co vás naplňuje, ať je to třeba cíl uběhnout 3km pod 15 minut nebo přečíst 1000stránkovou knížku, roste i vaše vnitřní sebevědomí. A po nějakém čase si uvědomíte, že nejste jenom tělesná schránka, ale taky hrozně zajímavá osoba, která má co nabídnout.

picture

#3 – Protože to jak vypadáš, určuje kdo jsi

Do jisté míry asi jo. Když máte špatné období, to poslední, na co máte myšlenky je, jestli vám tričko ladí s kabelkou a jestli ten bronzer není moc výrazný.

Ale tělo je pořád “jenom” tělo. Někdy budete vážit víc, někdy míň. Někdy k obědu sníte jenom polívku, někdy svíčkovou s pěti knedlíky a bábovku k tomu. Někdy se budete cítit happy nejvíc na světě a někdy budete chtít jen ležet v posteli a brečet. Pokud ale děláte všechno proto, abyste byly zdravé a šťastné, není důvod nenávidět to, jako vypadáte. Jíst zdravě je normální. Jíst to, co vám chutná je normální. Cvičit je normální. Necvičit je normální. Všechno v té správné zdravé míře je normální.

Pokud vnitřek není v pořádku, můžete mít postavu jako modelka, značkové oblečení a dokonalý makeup, ale něco v té vaší bolavé dušičce stejně chybí – sebeláska.

Výsledek obrázku pro soul that needs a surgery

Když mám trochu slabší období, jsem schopná se chodit dívat do zrcadla každých 5-10 minut a neustále na sobě hledat to, co je špatně. Mám moc malá prsa, příliš velký zadek, krátké nohy, tlusté břicho, tlustá stehna. A pak si stačí uvědomit, jak šťastná můžu být, že ty nohy, zadek a prsa vůbec mám.

Neporovnávejte se, nehledejte na sobě chyby, ale hledejte naopak to hezké. Uvidíte, že bude ze začátku o dost těžší, přijít třeba jen na jednu pozitivní věc a těch špatných vás napadne hned deset.

Výsledek obrázku pro hate your body meme

Napadá vás nějaký jiný důvod, proč tak moc nenávidíme to, jak vypadáme? 

#milujusvojetelo

Další příspěvky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *