Z TEBE SE STÁVÁ KUS ŽENSKÝ aneb co nikdy neříkat holkám

Původně jsem chtěla napsat článek o tom, co neříkat holkám s anorexií a bulimií. Ale čím víc jsem psala, tím víc jsem si uvědomovala, že vlastně všechno, co tu píšu se nevztahuje jenom na ně, ale snad na každou holku na světě, bez ohledu na to, jestli někdy měla nebo má problémy s jídlem. Některý věci prostě nechcete slyšet, a je jedno, jestli máte 50 kilo nebo 130.

O mých problémech s jídlem ví docela dost lidí. Ne, že bych to někomu cpala nebo chtěla, aby mě někdo litoval. Vůbec. Ale vždycky to tak nějak vyplynulo ze situace. Když jsem měla anorexii, tak to si logicky nešlo nevšimnout. Když jsem jedla někde venku, tak každého vždycky zajímalo, proč si neobjednám to, co ostatní. Když to přešlo do bulimie a přejídání, tak pokud vás někdo vyloženě nenachytá se čtyřmi talíři jídla nebo zvracet, pak ho to asi jen tak nenapadne. A v tom byl ten problém. Rodiče, kamarádi, spolužáci, známí, a většinou ta mužská část (you feminist!) jsou v tomhle dost často trochu kopyta a mívají takové super poznámky, která jim sice asi přidjou vtipné, ale vám naženou slzy do očí, výčitky do hlavy, nenávist do srdce a zpochybní celou vaši existenci (nepřeháním).

Na druhou stranu, abych zase nekřivdila všem, chápu, že kdo si tím neprošel (třeba tím být holkou, haha), nedokáže rozpoznat, že to, co říká nemusí každému připadat vtipné a ještě hůř, může to někomu ublížit. Tak že tohle berte jako takový menší návod na to, co svojí holce/ manželce/ dceři/ kamarádce/ milence/ kamarádce s výhodami nikdy neříkat.

Výsledek obrázku pro did you gain weight meme

# Přibrala si?

Upřímně, neumím si představit logicky odůvoditelnou situaci, kdy by to nějaké holce někdo řekl, a neočekával rozchod, pláč nebo facku. Pokud má holka problémy s nadváhou, tak se za prvé ujistěte, že opravdu přibrala (a ne, tři kila navíc nejsou obezita) za druhé, že s tím ta holka chce něco dělat a za třetí, že vy sami nejste tlusté prase. To, že vaše slečna přibrala víc, než je zdrávo, se dá naznačit taktně, bez toho aniž by chudák holka musela po večer brečet do polštáře, protože si její přítel myslí, že je tlustá.

# Nezhubla si?

Teď si asi říkáte WTF, tak co jí mám říct? Pokud má problémy s jídlem, tím, že ji dáte najevo, že jste si všimli, že zhubla, jí jenom podpoříte v tom pokračovat. Přece jste si všimli, tudíž se jí to povedlo, je úspěšná v sebeovládání, sebekontrole a odpírání si. A pokud vedle sebe brzy nechete mít kostričku potaženou kůží, řekněte jí, že jste si všimli, že zhubla, je krásná (a byla i před tím, samozřejmě), ale že si myslíte, že už to stačí.

# Ty si se nám spravila

Je pravda, že tohle uslyšíme spíš od našich babiček, ale přece jen, kdyby se ta frázička náhodou někomu zalíbila natolik, že by jí chtěl začít pravidelně používat – tak ne. Dík.

# Ty vůbec nic nejíš / Jíš jako vrabec 

Pro anorektičky to asi bude pravda. V tom případě vyhledejte odbornou pomoc. Ale u ostatních – žije? Hýbe se? Je schopná normálně fungovat? Neomdlévá? Pak očividně jí. To že ji nevidíte každou půl hodinu s vidličkou v jedné ruce a s řízkem v druhé neznamená, že nejí. Tak jí dejte pokoj.

# Konečně vypadáš normálně

Jo, tohle fakt žádná z nás slyšet nechce. O tom, co je a není normální se rozepíšu v příštím článku, ale PROBOHA!

Tím, že řeknete, že vypadá normálně říkáte, že jste si všimli, že přibrala. Což nás opět přivádí zpět k pravdilu číslo 1 – nikdy holce neříkej, že přibrala.

# Jak to, že tolik jíš a není to na tobě vůbec vidět? 

No, i když to může být pravda, můžete jí to závidět a chtít vědět, jak to dělá, ale neříkejte to. Nikdo nechce vědět, že si o něm myslíte, že jí moc. Obzvlášť holka ne.

# Nevymlouvej se a makej
Tohle slýchávám docela často a asi to není univerzálně úplně špatná věta. Občas se hodí a může hodně pomoct. Ale dost záleží na situaci, kdy jí použijete. Pokud chcete podpořit svou milou v něčem, co chce vzdát, pak jo. Ale když se chudák holka plácá v tom, jak se sebou začít něco dělat, neví, jestli hemstringy jsou sval, cvik nebo fotbalový tým a že focením selfieček v posilovně svaly nenarostou, tak bych možná raději zkusila něco jiného.

# Marcela je hezká holka

V mateřštině nás holek = JE HUBENĚJŠÍ NEŽ TY!!!

Tak v první řadě je potřeba říct, že žádná holka nechce od svého přítele slyšet, že se mu líbí nějaká jiná holka (nebo že se na nějakou jinou vůbec podívá nebo promluví anebo že ví, že vůbec jiné holky existujou, žejo), i kdyby ona sama celý večer básnila o tom, jak úúúžasně vypadá Chris Hemswoth v Avengerech. Ale když budete o nějaké holce mluvit v superlativech, nejen že zaděláte na problém sobě, ale i své holce. Může být sebevědomá až na půdu, ale fakt, že vás zaujal někdo, kdo v jejích očích vypadá o milion procent líp než ona sama, v ní vyvolá v lepším případě “jenom” pochybnosti o sobě samé, v horším případě nekonečné porovnávání se, hledání toho, co je na ní špatně (ve většině případů dojdeme k závěru, že je to náš vzhled a postava) a touha přiblížit se té vaší vysněné krasavici. A vy už přitom nejspíš ani nebudete vědět, že se vám ta nějaká jiná holka někdy líbila.

Související obrázek

#Kdo snědl…

Tahle věta se asi netýká jenom holek, ale znáte ten pocit (teda pokud vám maminka pořád ještě kupuje jídlo), když sníte něco, co jste neměli, protože to chtěl někdo jiný – ale jak jste to asi pro rány boží mohli tušit!, a tak ten někdo teď vyhlásil celostátní pátrání po tom, kdo to byl a vy přemýšlíte, jestli se máte přiznat, utéct nebo rovnou emigrovat a říkáte si, jestli vám to jídlo za to vůbec stálo. No, pokud jste holka a váš táta vám tohle udělá před všemi vašimi přáteli a vaším klukem, je schopen v tom šťourat dobrých třicet minut a pak tuhle storku vytáhnout na každý rodinný sešlosti, pak bych tu emigraci vážně začala zvažovat.

Na závěr přináším malý BONUS PRO VŠECHNY TATÍNKY – Prosím vás, nikdy, nikdy, NIKDY neříkejte své dceři v období dospívání, že se z ní stává kus ženský. Jasně, puberta je to období, kdy se z kostnatého a vyhublého jedince s postavou připomínající chlapce stává dívka s typickými rysy – větších prsou (no bohužel ty mně zrovna nevyšly), boků, zadku a křivek. Samo o sobě je to dost náročné období a takhle poznámka je fakt to nejhorší, co jí můžete říct. Ono to, že vaše dětská trička jsou vám malá, místo barbín chodíte nakupovat podprsenky a ti “strejdové,” co chodí za vašim tátou po vás začínají tak divně koukat, stačí samo o sobě. Mně to můj táta řekl, když mi bylo asi čtrnáct a bože, kéž bych mu na to v tu chvíli něco řekla. Ale já jen stála v kuchyni se svou kusženskovou postavou a začala si zamýšlet nad tím, že jsem asi tlustá.

Nerada bych, aby teď tenhle článek vypadal jako hejt na mého otce, ale prostě…:D

Pokud mám být upřímná a chcete nějaké univerzální pravidlo na to, jak holku nikdy neurazit, tak se o její postavě , váze, jídelníčku, pohybu a vzhledu vůbec nezmiňujte. Mluvte snad radši o fotbale.

Výsledek obrázku pro weight meme

FOLLOW:
#milujusvojetelo
instagram.com/milujusvojetelo
facebook.com/milujusvojetelo
milujusvojetelo@gmail.com 

 

Další příspěvky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *